صفحه اصلی | اخبار | آئین‌نامه | خبرخوان | ارتباط با ما

تصویب نامگذاری روز میلاد امام رضا(ع) به نام "روز آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها"

" جشنواره برگزار کننده کرسی های آزاد اندیشی در اسفند 89 برگزار می‌شود. در جلسه شورای هماهنگی فعالیت های قرآنی روز ولادت امام رضا(ع) که مصادف با 27 مهر است، به عنوان روز آزاد اندیشی در دانشگاه ها تصویب شد. " در این دوره با توجه به وجود بخش های مختلف به آماری در این جشنواره اشاره می کنم. در بخش کتابخوانی 21 هزار دانشجو از گروه های مختلف شرکت کردند و 9 هزار مقاله دانشجویی نیز تاکنون دریافت کرده ایم که هنوز هم مقالات به دست ما می رسد و احتمالا آمار بیشتر از اینهاست.همچنین اساتیدی که در بخش مقالات ثبت نام کردند نیز تعدادشان زیاد بوده، اما تاکنون 44 مقاله و 5 پایان نامه را دریافت کرده ایم که حاصل کار چهار جلد کتاب است. همچنین کتاب برگزیده، مقالات برگزیده و پایان نامه های برگزیده نیز جزو مواردی است که تاکنون داوری شده، اما به علت اینکه زمان کافی برای داوری نداشتیم، پیش بینی می کنیم چند جلد کتاب دیگر هم دریافت کنیم.

وی یادآورشد: در مراسم پایانی این جشنواره در روز شنبه از 35 نفر از برگزیدگان جشنواره در یک بخش تقدیر می شود که علاوه بر آن از 5 نفر هم به عنوان افراد برگزیده با اهدای جایزه مطهر که ریاست جمهوری برای آنها در نظر گرفته به اساتید و دانشجویان برگزیده اهدا خواهد شد که امسال چهارمین دوره اهدای جایزه مطهر به دانشگاهیان است.

رنجبران در ادامه به برنامه های جشنواره اشاره کرد و گفت: برنامه های جشنواره شامل گزارش جشنواره، میز گرد علم، تقدیر از برگزیدگان، سخنرانی حجت الاسلام محمدیان ریاست نهاد مقام معظم رهبری و حجت الاسلام محمدی، ریاست ستاد بزرگ داشت سی و یکمین سالگرد شهادت شهید مطهری، است.

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در ادامه گفت: ما برای اینکه خواندن کتاب های شهید مطهری را در دانشگاه ها رواج دهیم، و یک مبنای فکری هم برای دانشجویان به وجود آوریم، برگزاری این جشنواره را در طول سال تداوم می دهیم و اینطور نیست که این برنامه ها تنها در یک زمان از سال انجام شود. در واقع ما این برنامه ها را در دو ترم تحصیلی دانشجویان برگزار می کنیم.

وی افزود: شیوه جدیدی که امسال برای این جشنواره طراحی شد، ارایه چند شیوه مختلف برای برگزاری مسابقه بود به این ترتیب که ما امسال برای برگزاری مسابقه هم از طریق سایت اقدام کردیم و هم از طریق پیامک که این روش ها با توجه به جوان بودن دانشجویان مورد استقبال آنها قرار گرفت.

رنجبران در ادامه گفت: کمیته ویژه ای برای برگزاری کرسی های آزاد اندیشی ثبت نام شده است که باید گفت یک تحرک ویژه ای در برگزاری کرسی های آزاد اندیشی اتفاق افتاده است و امیدواریم که این مسئله به صورت یک فرهنگ در بین نخبگان ما به وجود آید. جشنواره برگزار کننده کرسی های آزاد اندیشی در اسفند 89 برگزار خواهد شد که از افرادی که در این مدت کرسی های آزاد اندیشی را با روش علمی به طرح مباحث مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی پرداختند، جوایزی اهدا خواهد شد.

وی ادامه داد: در جلسه شورای هماهنگی فعالیت های قرآنی روز ولادت امام رضا(ع) که مصادف با 27 مهر است، به عنوان روز آزاد اندیشی در دانشگاه ها تصویب شد .

 
7 آبان 1390 9:23 بعدازظهر