صفحه اصلی | اخبار | آئین‌نامه | خبرخوان | ارتباط با ما

کرسی های آزاداندیشی می تواند نقش اساسی در تقویت بصیرت سیاسی مردم داشته باشد

آیت‌الله حسین نوری همدانی در دیدار با دکتر جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفتند: امروز لازم است همه مردم بصیرت سیاسی خود را تقویت کنند و کرسی های آزاداندیشی می‌توانند نقشی اساسی در این زمینه داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، آیت‌الله نوری همدانی در اين دیدار با بيان اينكه انسان موجودی چند بعدی است که فرهنگ، اجتماع و سیاست از جمله این ابعاد محسوب می‌شوند، اظهار داشتند :  هرچند فرهنگ در این میان نقشی اساسی دارد و دعوت پیامبران الهی نیز دعوتی فرهنگی بود و آنها انسان‌های صالح را برای بر عهده گرفتن مسئولیت‌های اجتماعی تربیت می‌کردند.

ايشان  با بیان اینکه اسلام درجه نخست اهمیت را به فرهنگ داده است افزودند: باید توجه داشت که علم بدون ایمان فایده‌ای ندارد و بر اساس آیات قرآن آن دسته از انسان‌ها که این دو را همراه با هم پرورش می‌دهند به سعادت دست خواهند یافت. استاد خارج فقه حوزه علمیه قم درادامه گفتند: در گذشته فرهنگ غربی استیلای خود را بر دانشگاه‌های ما تقویت کرده بود و به همین دلیل شاهد بودیم که تحصیل‌کردگان ما گرفتار آموزه‌های غربی می‌شدند و به دام فراماسونری می‌افتادند و این تهاجم علمی و فرهنگی هم‌اکنون هم دیده می‌شود و بنابراین باید در راستای اسلامی کردن دانشگاه‌ها تلاش کنیم و در این میان علوم انسانی اهمیت فراوانی دارند.

ايشان تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها را مورد توجه قرار داد و افزودند: تجربه ثابت کرده که اختلاط زن و مردم موجب مفاسدی می‌شود و کاهش کیفیت آموزش را هم در پی دارد بنابراین باید در کمال احترام تفکیک جنسیتی را انجام داد.

آیت‌الله نوری همدانی به مبحث کرسی‌های آزاداندیشی و تاکیدات رهبری در این زمینه اشاره کردند و گفتند: امروز لازم است که همه مردم به ویژه قشر دانشجو بصیرت سیاسی خود را تقویت کنند و این کرسی‌ها می‌توانند نقشی اساسی در این زمینه داشته باشند.

ايشان همچنين خواستار اسلامی‌سازی دانشگاه‌ها به منظور مقابله با غرب‌زدگی و شرق‌زدگی شدند و عنوان داشتند: غرب همواره تلاش کرده است میان حوزه و دانشگاه اختلاف و جدایی بیندازد در حالیکه مشاهده می‌کنیم در کلاس درس امام صادق(ع) افرادی مانند جابربن حیان در کنار طلاب درس می‌خواندند.
آیت‌الله نوری همدانی با تاکید بر خودسازی اساتید دانشگاهی تصریح کردند: اسلام هم به خودسازی و تربیت نفس بهای فراوانی داده است. این مرجع تقلید تربیت‌پذیری دانشجویان را مورد توجه قرار داده و افزودند: در دانشگاه‌های ما بر اساس آمار موجود چند میلیون دانشجو مشغول تحصیل هستند و وزارت علوم مسئولیت بزرگی در قبال آنها و تربیت علمی و اخلاقی‌شان بر عهده دارد.

آیت‌الله نوری همدانی در پایان سخنان خود  تاکید کردند: مناسب است كه سه کتاب صحیفه نور، دفتر تبیان و وصیت‌نامه امام راحل سرلوحه اقدامات وزارت علوم در دانشگاه‌ها باشد. در ادامه این دیدار دکتر جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سخناني با بيان اينكه در تحول علوم انسانی باید از حوزه علمیه و اندیشمندان آن کمک بگیریم ، اظهار داشت :  در این راستا آمادگی داریم تا با هماهنگی‌های سازمان یافته، همفکری و ایجاد کمیته‌ها، ارتباطات لازم را در این بخصوص ایجاد و تقویت کنیم.

وی در ادامه افزود: انجام اين مهم رسالت بسیار سنگینی است اما ضروری و اجتناب‌ناپذیر است چرا که توانمندی‌های علمی به تنهایی برای پیشرفت کشور کافی نیست.

 
14 مهر 1392 8:37 صبح