صفحه اصلی | اخبار | آئین‌نامه | خبرخوان | ارتباط با ما

آنان که فکر می‌کنند آزادی یک خطر است باید بدانند انقلاب اسلامی یکی از سه شعارش آزادی است

دکترسید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید اجازه دهیم دانشگاه‌ها در سایه امنیت و آزادی رشد کنند و این خواسته رهبری معظم، دین و انقلاب اسلامی است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر هاشمی در مراسم معارفه سرپرست دانشگاه شیراز افزود: اگر دغدغه توسعه و رشد علمی و اخلاقی را داریم باید به این اصل یعنی اجازه رشد به دانشگاه در سایه امنیت و آزادی معتقد و پایبند باشیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به این که دانشگاههای ما، دانشگاههای دین مدار،  عقل مدار و علم محور هستند و دانشگاهیان، متدینانی متخلق افزود: این که به دنبال اثبات آن باشیم که جمعیت زیادی از دانشگاهیان، دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه خارج از چارچوب‌های دین هستند یک طنز تلخ است. وی گفت: هیچ کس نمی‌خواهد بگوید وضعیت موجود و دانشگاه‌های ما در شان جامعه ایران قرار ندارد اما باید اذعان کنیم که به افق‌های مطلوب دست نیافته‌ایم ، چرا که هنوز مرجعیت علمی در جهان نداریم.

دکتر هاشمی با طرح این پرسش که اگر بخواهیم جوان عالم، عامل و متخلق پرورش دهیم چه باید بکنیم؟ افزود: این همه تلاش و فعالیت مدیران، دانشجویان و اعضای هیئت‌های علمی، نیازمند کشف حلقه‌های مفقوده‌ای است که ما را به وضعیت مطلوب می‌رساند. معاون وزیر علوم در ادامه، منویات مقام معظم رهبری را نقشه راه در مسیر رسیدن به توسعه علمی مطلوب توصیف کرد و اظهار داشت: آیا در محیط پراسترس و ناآرام امکان رشد و جهش علمی وجود دارد؟ ما باید بسترهای رشد و توسعه را فراهم کنیم و باید به این پرسش پاسخ دهیم که چرا حاصل تلاش‌های علمی دانشگاه در جامعه دیده نمی‌شود، چرا بهره کافی از تولید علم در جامعه نمی‌بینیم و آیا دانشگاه منشا تولید علم نیست یا جامعه پذیرای علم تولید شده دانشگاه نیست و یا جامعه نیازی به علم ندارد.

وی تصریح کرد: اگر قرار است ایران اسلامی محل تجلی و توسعه باشد بدون دانش و دانشگاه راه به جایی نمی‌بریم. دکتر هاشمی خاطر نشان کرد: این سوال را چه کسی باید پاسخ دهد که چرا به شاخص‌های مطلوبیت دست پیدا نکرده‌ایم؟ وی ادامه داد: راه رسیدن به کمالات علمی و اخلاقی در جامعه این است که دانشگاه را تقویت کنیم، امنیت خاطر نهاد علمی و آزادی فکر و تلاش علمی دو اصل در رسیدن به این مهم است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: آنان که فکر می‌کنند آزادی یک خطر است باید بدانند انقلاب اسلامی یکی از سه شعارش آزادی است. ملت این کلمه و واژه را به عنوان یک هدف انتخاب کرده و نظام اسلامی در جهان پیشگام رسیدن به این هدف بوده و ایران اسلامی نقطه عطف آزادی خواهی در جهان است، اما متاسفانه وقتی از آزادی سخن می‌گوییم برخی چهره‌ها در هم می‌رود، حال آنکه دانشگاه باید پیشگام این مسیر باشد.

وی تصریح کرد: بدون آزادی، فکر و اندیشه تداوم پیدا نمی‌کند البته آزادی در چارچوب قانون. قانونمندی و آزادی هر دو حول یک محور معنا پیدا می‌کنند، آزادی به معنای ولنگاری نیست. خدا انسان را آزاد آفرید و با معنای فکری و عقلی باید عمل کرد. از طرفی قانون هم می‌گوید آزادی چگونه ایجاد و حفظ می‌شود. بی نظمی و هرج و مرج سم مهلک آزادی است. هر کس مدافع و طالب آزادی است باید بداند امنیت در جامعه پایه و اساس ایجاد آزادی خواهد بود.

دکتر هاشمی گفت: امروز به حمدالله در ابعاد مختلف امنیت در جامعه وجود دارد اما امنیت روانی و احساس امنیت که ارزش آن کمتر از امنیت جانی نیست، در برخی موارد وجود ندارد. وی افزود: اگر کسی به خود اجازه دهد که به بهانه دفاع از ارزش‌ها و اصول امنیت و احساس امنیت دیگران را خدشه دار بکند به نظام خیانت کرده است زیرا در بستر امنیت و احساس امنیت است که نشاط واقعی پیدا می‌شود، تداوم پیدا می‌کند و زمینه‌های رشد فراهم می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، دانشجویان و اساتید دانشگاه را سرمایه‌های بزرگ و بی بدیل هر نظام خصوصا نظام اسلامی ایران دانست و گفت: حق نداریم به استادی که از فیلترها گذشته و مشغول به کار شده با بدبینی و سوء ظن نگاه کرده و مورد ارزیابی قرار دهیم. کدام مبنای دینی و قانونی به ما اجازه چنین اقدامی را می‌دهد. وی کارمندان دانشگاه را مایه افتخار دانشگاه دانست و گفت: به کسی که در محیط دانشگاه بسترهای مناسب را برای تحصیل علم و تولید علم فراهم می‌کند باید ارج بگذاریم و دانشگاه هویتش به تولید علم است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه آموزش علم، ترویج علم و توسعه علم از اصول پذیرفته شده دینی است، آماده کردن بستر برای دستیابی به این سه اصل را نیز از اصول دینی دانست و تاکید کرد: تفکر بدون آزادی امکان پذیر نیست و اسلام به همه عقاید حتی عقاید سایر ملت‌ها احترام می‌گذارد. اگر به اسم مقدسات دینی مانع تفکر بشویم، آزادی و تفکر را محدود کنیم یا به درستی اصول دین را نفهمیده‌ایم یا رفتار ما معاندانه است.

وی با تاکید بر اینکه بزرگان دین همواره احترام به عقاید و افکار و بیان انسان‌ را محترم شمرده و آنرا به پیروانشان آموخته‌اند، گفت: توقع این است که در این موضوع دانشگاه پیش قدم باشد. معاون وزیر علوم تظاهر به دینداری را امری مذموم دانست و تاکید کرد: نباید تظاهر به زهد را مبنای عمل قرار دهیم. وی گفت: با ریا، توحید و عبادت معنی پیدا نمی‌کند. اگر ریا بیاید، جایی برای اخلاق نمی‌ماند. دانشگاه ما باید سرآمد اخلاق، علم و دین باشد. تولید علم و پرورش عالمانی توانا، مدیر و کارآمد و اثرگذار سه اصل دانشگاه اسلامی است و در فرهنگ دانشگاه اسلامی ریا و زهد فروشی جایی ندارد. اما تنوع افکار و وجود دیدگاه‌های مختلف بین اهل علم یکی از ضروریات است. اگر گمان کرده‌ایم ایده حق تنها ایده من است و من ملاک حق و باطل هستم آن وقت راه را بر بالندگی دانشگاه و در نتیجه جامعه بسته‌ایم.

دکتر هاشمی با اشاره به جایگاه شیراز به لحاظ علما، دانشمندان، ادبا و فیلسوفان تاکید کرد: دانشگاه شیراز در این مسیر باید پیشگام کشور باشد و با اشاره به شعری از حافظ گفت: آزادی منطقی مانع از زهد فروشی خواهد شد شفافیت در قوانین را بهترین راه برای جلوگیری از انشقاق و شکاف در جامعه دانست. معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: وحدت حول اصول است نه حول افراد و همه ما پایبند به اصول هستیم و این اصول نیز در تمامی اسناد آمده است. ولایت فقیه هم یک اصل دینی،‌ علمی و عقلی است لذا اگر کسانی بخواهند تصویری بسازند از ولایت فقیه که با عقل، دین و منطق منافات داشته باشد به آن ضربه زده‌اند و دفاع بد کردن همانا خطرناکترین موضوع در هر جامعه‌ای است.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه در محیط دانشگاه باید بیشتر جاذبه ایجاد کنیم تا دافعه، تصریح کرد: جاذبه‌های شخصی و سلیقه‌ای نباید ملاک باشد، ‌قانون و دین اصل و ملاک است و مکتوم و پوشیده هم نیست. معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ادامه داد: سلایق مختلف و دیدگاه‌های متفاوت باید با احترام در کنار هم تعامل داشته باشند، تقابل بین دیدگاه‌ها، ما را به مقصد نمی‌رساند. اگر می‌خواهیم توسعه علمی را شاهد باشیم باید زمینه‌های اجتماعی آن را فراهم کنیم و دانشگاه بهترین محیط برای فراهم کردن زمینه‌ها و قوی‌ترین الگو برای حرکت علم مدارانه جامعه است.

وی با طرح این پرسش‌ که چرا نخبگان از کشور خارج می‌شوند؟‌ آیا دانشگاههای ایران محلی برای سرمایه گذاری سایر بلاد شده است؟ آیا این موضوع موجب نگرانی نیست؟ چه کسی باید جواب دهد؟ آیا غیر از دانشگاه، دستگاهی باید به این موضوع جواب بدهد؟ گفت: قطعا حوزه اجرایی در دانشگاه باید مسئله را پیگیری کند و مجلس نیز قوانینی تدارک ببیند که جلوی خروج سرمایه‌های ارزشمند انسانی را از کشور بگیرد.

دکتر هاشمی ادامه داد: اگر در این موضوع ضعف اجرایی وجود دارد توقع داریم که به ما گوشزد شود. ضعف در حوزه علم و توسعه علمی را همه باید گوشزد کنند. اگر قرار است دانشگاه سیاست زده نشود چرا ما را درگیر مباحث سیاسی می‌کنند. ما که می‌گوییم قانون ملاک است. اگر به دنبال توسعه علمی هستیم باید بر اساس و مدار قانون زمینه ماندگاری نخبگان در کشور را فراهم کرده و حتی نخبگان ایرانی را که در دیگر نقاط هستند از توان اجرایی و علمشان بهره ببریم. وی گفت: در نظام اسلامی وحدت و همدلی ملاک است، باید به دور از مسائل فرعی و بدون اینکه مسائل فرعی را اصل کنیم به دنبال بالندگی علم و توسعه علمی ایران اسلامی باشیم.

 
6 بهمن 1392 2:51 بعدازظهر