صفحه اصلی | اخبار | آئین‌نامه | خبرخوان | ارتباط با ما

تحقق کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، مهم‌ترین هدف حوزه فرهنگی وزارت علوم

تحقق کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، مهم‌ترین هدف حوزه فرهنگی وزارت علوم

نشست بررسی موانع و راهکارهای اجرایی کرسی‌های آزاداندیشی با حضور مدیران فرهنگی دانشگاه­ها برگزار شد.در اين نشست دکتر سیدضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، هدف برگزاری نشست را برداشتن گامی اساسی برای تحقق اهداف ضروری حوزه فرهنگی دانشگاه­ها دانست و اظهار داشت: از بدو پیروزی انقلاب پیاده کردن آزادی همراه با جاری کردن ادب بهره‌گیری از آزادی، دغدغه رهبران بوده و هست ولی شاهدیم بخشی از دغدغه‌ها تحقق یافته است.

وی با ارجاع با فرمایشات رهبری که از دانشگاه و دانشگاهیان گلایه داشتند، ادامه داد: ما هنوز در مسیر تحقق کرسی‌های آزاداندیشی پیشرفت زیادی نداشته‌ایم و در این نشست می‌خواهیم بدانیم علت آن چیست.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم مهم‌ترین هدف حوزه فرهنگی وزارت علوم را تحقق کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها دانست و بیان کرد: توصیه کمی و کیفی برنامه‌ها در بخش‌های مختلف مثل رونق فعالیت انجمن‌های علمی، فعالیت‌های دینی و... در دستور کار است اما در این جهت یا موضوع را جدی نگرفته‌ایم و یا موانعی سرراه است.هاشمی همچنین گفت: امروزه درگیر افراط و تفریط هستیم و شعار آزاداندیشی از سوی این دو نگاه مظلوم واقع شده است.

وی با بیان اینکه فضا خیلی باز نیست، ادامه داد: وظیفه ماست که فضا را باز کنیم. مدیریت فرهنگی در این حوزه نیاز به ایمان و از خودگذشتگی دارد و مدیر فرهنگی باید آماده فداکاری باشد. اگر راه درست بخواهد انتخاب شود، همواره از طرف افراطیون و تفریطیون مورد هجمه قرار می‌گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: اگر آزاداندیشی بخواهد در جریان باشد، متن و محتوای اصلی آن باید با تسهیل فضای گفت‌وگو و تضارب آرا همراه باشد. طوری که دانشجو و استاد بتوانند دیدگاه‌های خود را مطرح کنند.

هاشمی ادامه داد: نباید گمان کنیم که سلیقه ما مبنای حق و باطل است. آزادی بیان یعنی هر استاد و دانشجو بتواند در فضای قانونی دیدگاهش را مطرح کند در صورتی که موجب اختلال در نظم و امنیت جامعه نشود.

وی در تعریف کرسی‌های آزاداندیشی گفت: نشستی که به صورت آزاد نظام‌مند، عقلانی، منطقی و شجاعانه در باب موضوعی معین به اظهارنظر، پرسش و پاسخ پرداخته می‌شود، کرسی آزاداندیشی است.معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به برگزاری 500 کرسی آزاداندیشی در سال 92 گفت: چون شاخص درستی در دست نبوده، نمی‌توان تمامی موردهای گزارش شده را کرسی آزاداندیشی به معنای واقعی دانست.

هاشمی با گلایه نسبت به اینکه برچسب زدن بسیار زیاد شده است، ادامه داد: هرکس در چارچوب قانون به اظهارعقیده می‌پردازد ولو اینکه خلاف ما فکر کند، دشمن نیست. انگ زدن به افراد هیچ نفعی ندارد و باید به کسانی که دیدگاه مخالف دارند فرصت داده شود.

وی افزود: اگر فکر می‌کنیم دیدگاه‌ها غلط است، می‌توانیم به شکل علمی به آنها پاسخ دهیم اما اگر با نظر مخالف به صورت قهری برخورد کنیم، مثل کمیته‌های انضباطی و لغو مجوز نشریه، آن نظرها صبغه محبوبیت پیدا کرده و جایگاهشان ارتقاء می‌یابد.

هاشمی در ادامه نشست با اشاره به برخی از اهداف آیین‌نامه تشکیل کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها که آبان‌ماه ابلاغ شده است، اظهار کرد: تضارب آرا حاکم شدن فضای عقلانی و علمی با رعایت اخلاق اسلامی و منطق گفت‌وگو و همچنین ایجاد محیط مطلوب برای بیان آزادانه اندیشه‌ها جزو اهداف آیین‌نامه است.وی با ابراز تاسف از اینکه هنوز محیط امن برای گفت‌وگو در دانشگاه‌ها وجود ندارد، ادامه داد: در این راستا یکی از اهداف آیین‌نامه، ایجاد فرصت قانونی، امن و عادلانه برای طرح آرا است.به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم شاخص مطالعه نیز در دانشگاه‌ها نامطلوب است که کرسی‌های آزاداندیشی می‌تواند موجب تقویت آن شود.

هاشمی با اشاره به انتشار کاریکاتور موهن پیامبر (ص) بیان کرد: اخیرا در نشریه ناشناخته‌ای یک کاریکاتور موهن و بی‌ارزش چاپ شده است. در این میان عده‌ای که خود را مسلمان معرفی می‌کنند اما رفتارشان نشان می‌دهد که بویی از انسانیت نبرده‌اند، کارکنان این نشریه را به خاک و خون می‌کشند و موجب محبوبیت آن می‌شوند. بنابراین نشریه کار غیراخلاقی خود را تداوم می‌بخشد. همچنین اسلام به عنوان کیش خشونت و مسلمانان به عنوان متهم معرفی می‌شوند که دلیل آن رفتارهای افراطی اقلیتی در جهان اسلام است.معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در توضیح راه‌حل جلوگیری از این اتفاقات گفت: انتظار می‌رود اهل علم و دانش نسبت به موضوع تحلیل داشته و کار بزرگتری انجام دهند. آنها باید در فضایی علمی و گفت‌وگویی زمینه افراطی‌گری را کنترل کنند.

هاشمی در پایان با ابراز تاسف از عدم حضور رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها در نشست امروز کرسی‌های آزاد اندیشی اظهار کرد: قرار بود این نشست هفته برگزار شود که به علت عدم حضور ایشان، نشست به این هفته موکول شد و امروز نیز یکساعت قبل از شروع جلسه به ما اعلام شد که نمی توانیم از حضور ایشان بهره مند شویم. امیدواریم جلسات آتی با حضور ایشان برگزار شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه دکتر میرزایی مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به بیانات رهبری درباره کرسی‌های آزاداندیشی گفت: مطالبه اولی که رهبری در دانشگاه‌ها مطرح می‌کنند کرسی‌های آزاداندیشی است، اما این بحث آنچنان که باید رونق نگرفته و وضعیت نامطلوبی دارد.

دکتر میرزایی با بیان اینکه باید برای تحقق کرسی‌های آزاداندیشی برنامه‌ریزی مشخصی داشت، افزود: هرچند باید دانشجویان آغازگر فعالیت باشند، اما بد نیست که مدخل بحث را خودمان در دانشگاه‌ها آغاز کنیم. منبع:ايسنا

 
2 تیر 1394 10:19 صبح