صفحه اصلی | اخبار | آئین‌نامه | خبرخوان | ارتباط با ما

ترویج آزاد اندیشی در فضای دانشگاهی از برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است

ترویج آزاد اندیشی در فضای دانشگاهی از برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است

دکتر سیدضیا هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، اعلام کرد: ترویج آزاد اندیشی در فضای دانشگاهی از برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است و ترویج گفتمان نقد و نقادی منصفانه هدف ترویج فضای آزاداندیشی است. همچنين به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر هاشمی در نشستی مشترک با اساتید،دانشجویان و کارکنان دانشگاه گیلان از توانمندی ها و وجود ظرفیت­های بالا در استان گیلان خبر داد... و گفت: جایگاه استان گیلان در سطح کشور، جایگاهی رفیع است که خاستگاه فرهیختگان و بزرگان بسیاری همچون میرزاکوچک خان جنگلی،آیت­الله بهجت،پروفسور سمعیی و پروفسور رضا بوده است. وی همچنین دانشگاه گیلان را جزو دانشگاه‌های ریشه دار کشور عنوان کرد و گفت: 40 درصد دانشجویان دانشگاه گیلان در دوره تحصیلات تکمیلی و هزار نفرنیز در دوره دکتری مشغول به تحصیل هستند.

دکتر هاشمی افزایش آگاهی، امید، رشد و ارتقای مشارکت همگانی و نهایتا تحقق نشاط اجتماعی را شعار دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: ترویج گفتمان آزاد اندیشی در تحقق شعار دولت تدبیر و امید نیز تاثیرگذار است.معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه تعریف فرهنگ کار ساده‌ای نیست و تاکنون 3000تعریف علمی ازمفهوم فرهنگ شده است، گفت: بخشی از مشکلات فرهنگی در نتیجه سو تعبیر و عدم فهم درست از فرهنگ است.وی با بیان اینکه فرهنگ، فصل مشترک زندگی انسانی است یادآور شد: فرهنگ اشتراک آفرین است و فرهنگ اسلامی، انتخاب ملت ایران است.معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه مقام معظم رهبری از سال ها پیش موضوع شبیخون فرهنگی را مطرح کردند یادآور شد: شناخت و فهم درست و افزایش اطلاعات از راه های مقابله با شبیخون فرهنگی است.

دکترهاشمی تاکید کرد: عرصه فرهنگ با فشار، تهدید و مامور اگر کنترل شود اشتباه است زیرا در این حالت دشمن به راحتی ورود می کند و موجب کاهش مشارکت اجتماعی می­شود.وی با بیان اینکه حرکت های دانشجویی پرهزینه نیست، خاطرنشان کرد: وزارت علوم با تمام توان از حرکت های دانشجویان در عرصه دانشگاه حمایت می کند.معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تشکیل انجمن‌های علمی را یکی از راهکارهای مقابله با شبیخون فرهنگی دانست و گفت: انجمن‌های علمی بستری برای رشد و مشارکت دانشجویان در فعالیت­های علمی است.

دکتر سیدضیا هاشمی در ادامه ضمن تأکید بر حرکت دانشگاه­ها به سوی دانشگاه­های با کیفیت خاطر نشان کرد: هر کار بزرگ و ایجاد تحول نیاز به تلاش و فداکاری دارد و باید با اتحاد و کوشش مضاعف در جهت نیل به اهداف آموزش عالی در کشور گام­های موثری برداشته شود. دکتر هاشمی همچنین از انتظاراتی که از دانشگاه­ها می رود به تولید علم نافع در دانشگاه ها اشاره کرد و دانشگاه مطلوب را دانشگاهی دانست که در آن آزاد اندیشی و نقد و نقادی محور کارها باشد.

همچنین در این نشست دکتر فاطمه کریمی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گیلان، با اشاره به برگزاری کنگره شهدای دانشجوی استان گیلان،ایده شکل گیری معاونت فرهنگی در دانشگاه­ها را میانجی گری دانشگاه و جامعه دانست. وی افزایش آگاهی، امید، رشد و ارتقای مشارکت همگانی و نهایتاً تحقق نشاط اجتماعی را شعار دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: ترویج گفتمان آزاد اندیشی در تحقق شعار دولت تدبیر و امید نیز تاثیرگذار است.دکتر کریمی در ادامه با اشاره به برگزاری کنگره شهدای دانشجوی استان گیلان،ایده شکل­گیری معاونت فرهنگی در دانشگاه­ها را میانجی گری دانشگاه و جامعه دانست و تربیت نیروهای متخصص،گشودن مرزهای دانش و تولید علم را در کنار شناخت مسائل آینده و آینده پژوهی را به عنوان مهم ترین ماموریت های دانشگاه برشمرد.گفتنی است در پایان این مراسم دکتر هاشمی به سوالات دانشجویان و حاضران پاسخ گفت.

http://isna.ir/fa/news/93113016632/-

 
3 تیر 1394 9:15 صبح