صفحه اصلی | اخبار | آئین‌نامه | خبرخوان | ارتباط با ما

وزیر علوم : تامین امنیت کرسی‌های نظریه پردازی در دستور کار وزارت علوم است

نشست روسای انجمن­های علمی با موضوع " نظریه­پردازی و آزاد اندیشی، فرصت های پیش رو و راهکارهای اجرایی" با حضور وزیر علوم و معاونان فرهنگی اجتماعی و پژوهش و فناوری این وزارت برگزار شد. دكتر فرهادی،وزير علوم،تحقيقات و فناوري، با اشاره به ضرورت برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی و نظریه‌پردازی گفت: کرسی‌های نظریه‌پردازی و آزاد اندیشی باید به طور جدی در دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گیرد و در این راستا نیز مقام معظم رهبری تاکیداتی داشتند.

ضمن آن که در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز آیین‌نامه‌های آن در حال تدوین است. فرهادی اضافه کرد: موضوع تضمین امنیت کرسی‌های آزاد‌اندیشی و نظریه‌پردازی بسیار مهم است که این امر نیز در دستور کار وزارت علوم قرار دارد و به زودی ابلاغ می‌شود. وزیر علوم همچنین با اشاره به توسعه فعالیت­های انجمن­های علمی در زمینه موضوعات موجود در کشورگفت:‌ انجمن‌های علمی می‌توانند در خصوص مسائلی چون آب و خشکسالی، محیط زیست و مسائل اقتصادی در قالب برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی به بحث و بررسی بپردازند. وی با تاکید بر این که این انجمن­ها قادر به تقویت کسب و کار دانش بنیان از طریق برگزاری کرسی‌های آزاد‌اندیشی هستند اظهار داشت: برای این امر لازم است تا راهکارهایی را پیدا کنیم تا از ظرفیت انجمن‌های علمی در این زمینه­ها استفاده شود.

همچنين سید ضیا هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی، این وزارت در این نشست در خصوص بحث آزادآندیشی و نظریه­پردازی اظهار داشت: در طول 13 سالی که از این بحث گذشته هنوز به بعضی از دغدغه ها جامه عمل پوشانده نشده و با وجود آن که مقام معظم رهبری بارها در این مورد تذکر داده اند ولی هنوز دغدغه­ها برطرف نشده است و مسیر تحقق این اهداف بسیار دشوار، و موانع در این راه بسیار است.

 هاشمی با اشاره به تمرکز صحبت هایش بر بحث آزاداندیشی افزود: دانشگاه بدون آزاد اندیشی دانشگاه نیست و کسانی که گمان می­کنند تحقق دانشگاه اسلامی فقط توجه به ظواهر است و نه جریان اندیشه­ها، در اشتباه هستند زیرا تثبیت و نهادینه کردن دانشگاه اسلامی صرفا از راه رشد قانون­گرایی و تکیه بر خرد ورزی و عقلانیت و اعتدال و نفی افراط گرایی و گسترش سطح مشارکت و رقابت و با دفاع از حقوق اساتید و دانشجویان در یک چارچوب منضبط امکان پذیر است.

وی در ادامه افزود: ما نیاز ضروری و تاریخی به رشد و گسترش فرهنگ گفتگو و نقد و مباحثه سالم علمی و اجتماعی و ایجاد فضای سالم برای ارتقای فرهنگ و اندیشه و دانش و بینش داریم و همچنین حمایت از خلاقیت و جلوگیری از آسیب پذیری به نخبگان فکری از وظایف ماست. منظور ازآسیب پذیری،برطرف کردن فضای امنیتی در دانشگاه­ها است.وی در ادامه گفت: هدف اولیه ایجاد کرسی­های آزاد اندیشی و نظریه­پردازی، ایجاد فضای گفتگو و تضارب آرا در حوزه های فرهنگی، دینی و اجتماعی است و ما نیاز به جلب مشارکت دانشگاهیان در این راه داریم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به اصلاح آیین نامه کرسی­های آزاداندیشی گفت: ما نیاز داریم از نگاه محافظ کارانه و غیر خلاقانه در دانشگاه­ها پرهیز کنیم و در راه گسترش مناظرات علمی و فرهنگی در دانشگاه ها قدم برداریم و از نظرات مختلف در بستر دانش و فرهنگ و قانون استقبال کنیم و پاسخگوی حجم عظیمی از سوالات اجتماعی فرهنگی و سیاسی باشیم و مشارکت نخبگان، اساتید و دانشمندان را جلب کنیم .وی در پایان افزود: دانشگاه مطلوب دانشگاهی است که مهد گفتگو، کانون اندیشه و گهواره ایده­های علمی در حوزه های مختلف باشد و ما با این دانشگاه فاصله بسیار داریم.

 
6 تیر 1394 10:09 صبح