صفحه اصلی | اخبار | آئین‌نامه | خبرخوان | ارتباط با ما

دكتر هاشمي: دانشگاه بدون آزاداندیشی دانشگاه نیست

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: قرار است بند جدیدی به آیین نامه کرسی­های آزاد اندیشی اضافه شود مبنی بر اینکه سخنان اساتید و دانشجویان در کرسی های آزاد اندیشی نمی­تواند مبنای اقدامات دستگاه­های قضایی باشد و بدین ترتیب مصونیتی برای فعالان کرسی­ها به وجود آید. سید ضیاء هاشمی در نشست مشترک با انجمن­های علمی علوم انسانی با موضوع کرسی های آزاد اندیشی با اشاره به تفاوت کرسی آزاد­اندیشی و نظریه­پردازی گفت: اندیشه، تفکر و بیان آن چنان که باید در جامعه وجود ندارد.

وی همچنین با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه نباید از آزادی ترسید ادامه داد: این حرف بدان معنی نیست که ما از آزادی می­ترسیم. مناظره محدودیت­هایی در جامعه دارد و نخبگان آنگونه دوست دارند نمی­توانند وارد مناظره شوند. برخی فکر می‌کنند که با مطرح شدن برخی گفتگوها نظام اسلامی به خطر می­افتد در حالیکه بالاترین مقام سیاسی تذکر به آزاد بودن می‌دهد. معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه عده ای فکر می‌کنند آزادی بیان یعنی هتاکی کردن اظهار کرد: نباید به جای مناظره به جدال و به جای آزادی به دام هتاکی افتاد که این امر برخی اوقات رخ می‌دهد. دكتر هاشمی با اظهار تاسف از مشکلات موجود بر سر راه انجمن های علمی خاطرنشان کرد:متاسفانه هیچ انجمن علمی به خصوص در حوزه علوم انسانی نیست که مشکل مالی و محدودیت نداشته باشد. پس باید به تقویت این انجمن­ها پرداخت.

وی با تاکید بر حمایت از انجمن­های علمی ادامه داد: در دانشگاه نیاز به ترویج فضای گفت‌وگو و جریان نقد و نقادی داریم چرا که عده­ای نقد را تاب نمی­آورند در صورتی که باید در دانشگاه و محافل علمی جریان نقد سکه رایج شود. وی با اشاره به مباحث مطرح شده در این جلسه توسط مسئولان انجمن علمی ادامه داد: موضوعات پیشنهاد شده در آیین نامه کرسی­های آزاد اندیشی تمام موضوعات را در بر نمی­گیرد می­توان موضوعات دیگر به آن‌ها اضافه کرد موضوعاتی مانند حجاب و پوشش، خانواده، ازدواج ،‌طلاق و ... به عنوان موضوعات پیشنهادی برگزاری کرسی­های آزاداندیشی مطرح شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم همچنین با تاکید بر اهمیت اعتماد سازی بیان کرد: سرمایه­های اجتماعی باید رشد کنند و اعتماد سازی بدان معنی است که جریان آزاد اندیشی را توسعه دهیم.برخی فکر می‌کنند با نقد نظامات فکری تضعیف می شوند در حالی که نقد آن‌ها را تقویت خواهد کرد. هاشمی ادامه داد: در شورای عالی اسلامی شدن دانشگاه ها موضوعی پیشنهاد شده که قرار است بند جدیدی به آیین نامه کرسی های آزاد اندیشی اضافه شود مبنی بر اینکه فرمایشات اساتید و دانشجویان در کرسی های آزاد اندیشی نمی تواند مبنای اقدامات دستگاه­های قضایی برای مراجع باشد از این طریق می خواهیم مصونیتی مانند مصونیتی که نمایندگان مجلس در نطق های خود دارند را برای کرسی های آزاد اندیشی ایجادکنیم. وی معتقد است: دانشگاه بدون آزاداندیشی دانشگاه نیست و باید برای فراگیر شدن کرسی­های آزاداندیشی هزینه کرد.

‌در ادامه نشست مشترک معاونت فرهنگی و اجتماعی به انجمن های علمی علوم انسانی، دکتر براری دبیر کمیسیون انجمن­های علمی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر اهمیت کرسی­های آزاداندیشی اظهار کرد:کمیسیون هرساله انجمن­ها را بررسی می­کند و برای برگزاری هر همایش 10 امتیاز و همچنین برای برگزاری هر کرسی آزاداندیشی 10 امتیاز در نظر گرفته است که این نشان دهنده اهمیت بحث کرسی­ها برای کمیسیون انجمن­های علمی است. وی با بیان اینکه انجمن­های علمی، انعکاس صدای علمی هستند ادامه داد: سال جاری کرسی­های زیادی درباره مباحث روز توسط انجمن­های علمی برگزار شده اما می خواهیم در حوزه علم و فناوری نیز حضور پررنگی داشته باشیم. دبیر کمیسیون انجمن­های علمی همچنین با اشاره به نرخ بالای برگزاری کرسی­های آزاد اندیشی و نیز با اشاره به جلسه اخیر با رئیس دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: در این دانشگاه قرار است تخفیفاتی برای برگزاری کرسی­های آزاداندیشی در نظر گرفته شود و باید نرخ برگزاری این کرسی­ها در تمامی دانشگاه­ها کاهش دهیم.

 
9 تیر 1394 8:58 صبح